Call Centar 09 - 20
Angina pektoris predstavlja bol u grudima koji se javlja kada srce ne dobija dovoljno krvi za svoje potrebe. Krv u srce dovode krvni sudovi koji se zovu koronarne arterije. Angina pektoris je simptom koronarne bolesti srca, stanja kod kog koronarne arterije ne dopremaju dovoljno krvi do srčanog mišića.
Bol se javlja u središnjem delu grudnog koša, a pacijenti ga opisuju kao stezanje, pritisak ili težinu u grudima. Postoje dva oblika angine pektoris – stabilna i nestabilna. Terapija angine pektoris se svodi na promenu stila života, primenu lekova i/ili izvođenje određenih intervencija (ugradnja stenta ili hirurgija). Cilj lečenja je da se smanji učestalost i težina simptoma, smanji rizik od srčanog udara i životno-ugrožavajućih posledica.
Tipičan anginozni bol se opisuje kao pritisak, stezanje ili pečenje u grudima, ali takođe i kao nelagodnost u grudima. Najčešće se bol javlja u središnjem delu grudnog koša ili malo ulevo; pacijenti tipično pokazuju celom raširenom šakom na predeo grudnog koša gde osećaju bol. Bol se može širiti u levo rame, levu ruku, u vilicu ili u leđa. Takođe se mogu javiti mučnina, umor, vrtoglavica, kratak dah ili znojenje.
Postoje dva osnovna tipa angine – stabilna i nestabilna. U slučaju pojave bola u grudima, odmah se javiti lekaru koji će utvrditi da li postoji angina pektoris i koji je tip angine u pitanju. Osim što se razlikuju po karakteru bola i načinu nastanka, nestabilna angina pektoris može voditi u srčani udar (infarkt miokarda).
Stabilna angina pektoris je najčešća forma angine. Simptomi se javljaju pri naporu, kada srce mora jače da radi, kao što je to slučaj kod fizičke aktivnosti, penjanja uz stepenice i dr. Bol u grudima traje kratko, najčešće nekoliko minuta, i povlači se vrlo brzo u odmoru ili sa primenom lekova protiv angine. Stabilna angina pektoris se može držati pod kontrolom redovnom primenom lekova.
Nestabilna angina pektoris se ređe javlja, ali je opasnije stanje i zahteva hitno lečenje jer može ukazivati na preteći srčani udar. Bol u grudima se može javiti pri najmanjem naporu, čak i u miru. Obično je bol snažniji i traje duže nego kod stabilne angine. Kod nestabilne angine bol u grudima ne mora da se povlači u miru ili sa primenom lekova protiv angine. Ukoliko bol traje 20 minuta i duže, hitno se javiti lekaru.
Angina pektoris predstavlja bol u grudima koji se javlja kada srce ne dobija dovoljno krvi za svoje potrebe. Krv u srce dovode krvni sudovi koji se zovu koronarne arterije. Krv nosi kiseonik i hranljive materije potrebne srčanom mišiću da normalno radi. Angina pektoris je simptom koronarne bolesti srca, stanja kod kog koronarne arterije ne dopremaju dovoljno krvi do srčanog mišića.
Najčešći uzrok koronarne bolesti srca jeste suženje koronarnih arterija usled nakupljanja masnih naslaga u njihovim zidovima. Nakupine masti u zidu krvnog suda se zovu plakovi, a ceo proces ateroskleroza.
Simptomi angine pektoris variraju u zavisnosti od veličine plakova i suženja koronarnih arterija. Tako pri mirovanju koronarne arterije i pored suženja svog zida, uspevaju da dopreme dovoljnu količinu krvi srčanom mišiću. Međutim, pri fizičkom naporu srce mora da radi jače i brže, i povećava se potreba za srčanog mišića za kiseonikom. U tim situacijama suženja na koronarnim arterijama ne dozvoljavaju da do srčanog mišića stigne veća količina krvi, pa se javlja bol u grudima (angina).
Pored fizičke aktivnosti, okidači anginoznog bola mogu biti izlaganje niskoj temperaturi, stres i pušenje.
Faktori rizika za pojavu angine pektoris:
Ukoliko dođe do pucanja masnih naslaga (plaka) na koronarnim arterijama koje ishranjuju srce, doći će do formiranja krvnog ugruška. Krvni ugrušak može u potpunosti zatvoriti koronarnu arteriju i sprečiti dotok krvi u deo srčanog mišića. Ukoliko prekid dotoka krvi potraje, dolazi do umiranja ćelija srčanog mišića koje ta arterija ishranjuje. Na taj način nastaje najozbiljnija komplikacija - srčani udar (infarkt miokarda).
Kod srčanog udara bol je mnogo jači, duže traje i ne popušta na lekove koje je pacijent već koristio protiv angine. Moguće je da se uz bol javi mučnina, povraćanje, preznojavanje i gušenje. Ukoliko se jave ovi simptomi, potrebno je potražiti hitnu lekarsku pomoć.
Doktor će Vam postaviti pitanja o zdravstvenom stanju, faktorima rizika, postojanju srčanih oboljenja u porodici i nakon toga Vas pregledati. U cilju postavljanja dijagnoze angine pektoris, lekar može tražiti neke od sledećih dopunskih testova:
Cilj lečenja je da se smanji učestalost i težina simptoma, smanji rizik od srčanog udara i životno-ugrožavajućih posledica. Terapija se oslanja na promenu stila žviota, primenu lekova i izvođenje medicinskih intervencija, kao što su ugradnja koronarnog stenta ili hirurško lečenje.
Zdrave životne navike savetuju se u prevenciji angine pektoris (osobama koje nemaju ovo srčano oboljenje), ali i osobama koje već imaju anginu pektoris kako bi smanjili svoj kardiovaskularni rizik.
Ukoliko promena životnih navika ne dovede do željenih rezutlata, lekar će Vam propisati lekove protiv angine pektoris (antianginozne lekove).
Ukoliko se simptomi ne mogu kontrolisati promenom stila života i lekovima, moguće je lečenje ugradnjom koronarnih stentova ili hirurškom bajpas intervencijom.
© Copyright: Equilibrium Medical 2023 Sva prava su zadržana.