Call Centar 09 - 20
Endokarditis predstavlja zapaljenje unutrašnjeg sloja srca, endokarda. U najvećem broju slučajeva nastaje usled bakterijske infekcije, odnosno kada bakterije prisutne u krvi stižu do srca i najčešće nastane delove oštećenog ili izmenjenog endokarda.
Endokarditis predstavlja ozbiljnu infekciju čije komplikacije mogu biti životno-ugrožavajuće. Iako se može javiti kod svih ljudi, veći rizik od endokarditisa imaju osobe sa veštačkim ili oštećenim srčanim zaliscima, sa urođenim oboljenjima srca, osobe koje su već imale endokarditis, intravenski narkomani i dr.
Prvi simptomi endokarditisa nalikuju simptomima gripa; najčešće se javljaju povišena telesna temperatura, drhtavica, glavobolja, umor i bolovi u mišićima i zglobovima.
Bez brzog lečenja, endokarditis može oštetiti ili uništiti srčane zaliske i dovesti do ozbiljnih komplikacija. Terapija podrazumeva primenu lekova ili hiruršku intervenciju. Ukoliko je uzročnik endokarditisa bakterija, daju se intravenski antibiotici u većim dozama, zbog čega se endokarditis leči u bolnici. U pojedinim situacijama je potrebno hirurško lečenje (npr. kod zamene oštećenog srčanog zaliska).
Srce je šuplji organ ispunjen krvlju koji poput pumpe, ritmično izbacuje krv ka svim organima. Srce se sastoji iz 4 šupljine – dve pretkomore i dve komore. Kada krv stigne u srce prvo ulazi u pretkomore, a zatim u komore. Iz komora krv putuje u pluća ili u ostatak tela.
Između pretkomora i komora se nalaze srčani zalisci (srčane valvule) čija je funkcija da spreče vraćanje krvi “unazad” iz komora u pretkomore. Isto tako, postoje i srčani zalisci između komora i velikih krvnih sudova koji izlaze iz komora (aorta i plućna arterija). Ovi srčani zalisci sprečavaju da se krv vraća iz aorte, odnosno plućne arterije nazad u komore. Zapravo je funkcija srčanih zalistaka da omogući jednosmeran tok krvi.
Zid srca se sastoji iz 3 sloja. Idući od srčane šupljine gde se nalazi krv, ka spolja, zid srca čine:
Simptomi endokarditisa se mogu razlikovati od osobe do osobe. U pojedinim slučajevima se tegobe javljaju naglo i iznenada, dok se u drugim situacijama javljaju postepeno tokom nekoliko nedelja. Kojom brzinom će se javiti simptomi i koliko će biti ozbiljni prvenstveno zavisi od uzročnika endokarditisa i zdravstvenog stanja pacijenta.
Najčešći simptomi endokarditisa su:
Ređe se mogu javiti i sledeće tegobe/simptomi:
Kada se javiti lekaru? Obavezno se javiti lekaru ukoliko imate simptome koji odgovaraju endokarditisu, naročito ukoliko već imate urođeno srčano oboljenje ili ste već imali endokarditis. Lekar će Vas detaljno pregledati i zahtevati neke dodatne analize i testove kako bi se potvrdila ili isključila dijagnoza endokarditisa. Ovo je posebno važno jer se najčešći simptomi endokarditisa javljaju i u sklopu drugih, manje ozbiljnih zdravstvenih stanja.
Najčešći uzročnici endokarditisa su mikroorganizmi, na prvom mestu bakterije koje ulaze u krvotok i stižu do srca. Imunski sistem se najčešće uspešno izbori sa štetnim bakterijama u krvotoku. Isto tako, srce je relativno otporan organ na bakterije koje pristignu krvlju, zbog čega endokarditis nije česta infekcija.
Međutim, bakterijama je lakše da se “zakače” i “nastane” u srcu koje ima oštećene ili veštačke srčane zaliske. Bakterije dovode do zapaljenja koje se širi duž unutrašnjeg sloja srca (endokarda), a ovo stanje se naziva endokarditis.
Kako bakterije dospevaju u krvotok?
U normalnim uslovima krv ne sadrži bakterije niti druge štetne mikroorganizme. S druge strane, neke vrste bakterija su normalni stanovnici naše kože, usne duplje, crevnog trakta i dr.
Bakterije prisutne u ustima mogu dospeti u krvotok. Redovna higijena zuba sprečava prekomerni rast bakterija u ustima, koje preko posekotine na desnima mogu dospeti u krvotok. Takođe, prilikom nekih intervencija kod zubara može doći do povreda desni, te svaka rana u ustima potencijalno predstavlja “otvorena vrata” za ulazak bakterija u krvotok. Srećom, imunski sistem se efikasno brani protiv ovih bakterija zbog čega je endokarditis relativno retka infekcija.
Bakterije mogu dospeti u krvotok sa mesta već postojeće infekcije u organizmu.
Primena igala, katetera i drugih medicinskih instrumenata nosi potencijalni rizik od ulaska bakterije sa površine kože ili sluzokoža u krvotok.
Brojni faktori mogu povećati rizik od nastanka endokarditisa. Rizik je veći kod osoba koje imaju problema sa srčanim zaliscima. Međutim, endokarditis se može javiti i kod osoba bez izmenjenih ili oštećenih srčanih zalistaka.
Faktori rizika za endokarditis su:
Iako su bakterije najčešći uzročnici endokarditisa, do ovog oboljenja mogu dovesti i drugi mikroorganizmi, kao što su gljivice. Gljivični endokarditis obično daje teže simtpome u odnosu na bakterijski endokarditis i leči se drugom grupom lekova. Pored već navedenih faktora rizika, gljivični endokarditis se češće sreće kod osoba sa oslabljenim imunitetom (npr. kod infekcije HIV virusom, kod osoba koje se leče od maligne bolesti hemioterapijom i dr.).
Tokom endokarditisa se bakterije na površini endokarda umnožavaju, a istovremeno do njih stižu upalne ćelije koje se bore protiv bakterija. Nakupine bakterija, ćelija i fibrina izgledaju kao sitne, beličaste grudvice na endokardu i nazivaju se vegetacije.
Ove vegetacije mogu da se otkinu i da putuju krvlju do svih organa: mozga, pluća, bubrega i dr. Kretaće se kroz veće krvne sudove, ali će se zaustaviti u krvnom sudu koji je uži od njih. Na taj način će otkinuti deo vegetacije (embolus) zaustaviti protok krvi kroz manji krvni sud. Ćelije kojima taj krvni sud normalno donosi kiseonik i hranljive materije će umirati. Ukoliko se otkinuti deo vegetacije zaustavi u krvom sudu mozga, moguća komplikacija je šlog (moždani udar). Ukoliko se zaustavi u krvnom sudu pluća, moguća komplikacija je embolija pluća.
Endokarditis može oštetiti srčane zaliske koji neće raditi pravilno. Kao posledica zapaljenja zalisci mogu biti suženi (stenotični), tako da manje krvi može da prođe kroz njih, ili oštećeni tako da se ne zatvaraju pravilno, te se krv “vraća” kroz zalistak unazad. Srce pokušava da prevaziđe probleme sa zaliscima tako što jače pumpa krv. Ali ako ovo stanje duže traje, može doći do popuštanja srca (srčane slabosti, tj. srčane insuficijencije).
Ukoliko se otkinuti deo vegetacije (embolus) zaustavi u krvnom sudu nekog organa, bakterije mogu nastaviti da se razmnožavaju u tom organu. Na taj način se može formirati gnojna kolekcija (apsces) u mozgu, plućima, bubrezima i drugim organima.
U cilju postavljanja dijagnoze, lekar – kardiolog će obaviti detaljan fizikalni pregled i postaviti pitanja o zdravstvenom stanju i simptomima. Predložiće dodatne testove kako bi se potvrdila ili odbacila dijagnoza endokarditisa.
Kod većine ljudi se endokarditis uspešno leči antibioticima. U pojedinim slučajevima se endokarditis mora lečiti i hirurški, kako bi se popravili ili zamenili oštećeni srčani zalisci.
Izbor leka zavisi od uzročnika endokarditisa. Uzročnik se može izolovati iz krvi pacijenta, što će pomoći lekaru pri izboru najefikasnijeg antibiotika. Dok se ne utvrdi uzročnik endokarditisa, pacijentu se daje nekoliko antibiotika koji deluju na najčešće bakterijske uzročnike endokarditisa.
Ukoliko je bakterija uzročnik endokarditisa, u terapiji se koriste veće doze intravenskih antibiotika. Ova terapija se daje u bolnici, kako bi se pratilo stanje pacijenta i utvrdilo da li terapija deluje. Terapija se primenjuje najčešće nekoliko nedelja.
Ukoliko je u pitanju gljivični endokarditis, primenjivaće se lekovi koji specifično deluju na gljivice (antimikotici).
U pojedinim slučajevima težih formi endokarditisa lekar može savetovati hirurško lečenje. Cilj ovog lečenja može biti:
Tokom pojedinih stomatoloških i medicinskih intervencija moguć je ulazak bakterija u krvotok. Kada osobe imaju veći rizik od endokarditisa, lekar može preventivno savetovati antibiotike pre izvođenja stomatioloških intervencija. Ovo se posebno odnosi na:
© Copyright: Equilibrium Medical 2023 Sva prava su zadržana.