Call Centar 09 - 20
Hašimotova bolest (Hašimoto tireoiditis) predstavlja autoimunsko oboljenje štitne žlezde. Imunski sistem greškom stvara antitela usmerena na štitnu žlezdu. Na taj način se postepeno uništavaju ćelije koje stvaraju hormone štitne žlezde, što najčešće dovodi do simptoma njene smanjene funkcije (hipotireoze).
Hašimotova bolest se češće javlja kod žena, srednjeg životnog doba. Lekar endokrinolog postavlja dijagnozu na osnovu pregleda pacijenta i laboratorijskih analiza (vrednosti hormona i određivanja antitela). Lečenje podrazumeva primenu leka levotiroksina koji zamenjuje hormone štitne žlezde. Kada se na vreme postavi dijagnoza i započne sa terapijom, pacijenti sa Hašimoto tireoiditisom imaju odličnu prognozu.
Na početku bolesti simptomi ne moraju biti izraženi, te ih pacijent može pripisivati drugim uzrocima. Bolest obično napreduje sporo, te se ponekad dijagnostikuje nakon nekoliko meseci ili godina. Simptomi ukazuju na smanjenu funkciju štitne želzde, odnosno hipotireozu:
Hašimotova bolest je autoimunsko oboljenje. Imunski sistem pravi grešku i ne prepoznaje štitastu žlezdu kao sopstvenu strukturu, već stvara antitela usmerena na samu žlezdu. Ova antitela dovode do postepenog smanjenja stvaranja hormona štitne žlezde što na kraju rezultira simptomima hipotireoze.
Nije poznato zbog čega imunski sistem napada sopstvene ćelije štitaste žlezde. Pretpostavlja se razlozi mogu biti:
Iako uzrok nastanka Hašimotove bolesti nije poznat, određene karakteristike mogu ukazati na veći rizik od pojave ovog oboljenja.
Ukoliko se ne leči, Hašimotova bolest može dovesti do brojnih komplikacija:
Lekar će Vam postaviti pitanja o zdravstvenom stanju i nakon toga Vas pregledati. Pregledaće i štitnu žlezdu kako bi ustanovio da li je uvećana, bolna i da li ima čvoriće. Pregled se vrši tako što lekar opipava donji deo vrata gde se nalazi štitasta žlezda.
Dijagnoza se najčešće potvrđuje jednostavnim testovima iz krvi:
Lekar može tražiti dodatne analize, kao što je određivanje antitela, kako bi se potvrdilo da je Hašimotova bolest uzrok hipotireoze. Obično se određuju antitela na tiroidnu peroksidazu (anti-TPO), antitela na tireoglobulin (anti-Tg) i dr.
Ultrazvuk štitne žlezde najčešće nije potreban za dijagostikovanje Hašimoto tireoiditisa. Međutim, ovom metodom se mogu dobiti dodatne informacije o veličini, građi i postojanju promena u štitnoj žlezdi, kao i susednim strukturama u vratu.
Lečenje Hašimotove bolesti se svodi na kontrolu simptoma hipotireoze. Pacijenti uzimaju lek levotiroksin koji zamenjuje hormone štitne žlezde koji nedostaju. U početku se ovaj lek daje u manjoj dozi uz praćenje vrednosti hormona u krvi. Doza levotiroksina se postepeno povećava, ukoliko je to potrebno. Pojedini pacijenti vrlo brzo od započinjanja lečenja primećuju poboljšanje, dok će kod drugih biti potrebno nekoliko nedelja do meseci terapije.
Prevelika doza levotiroksina može dovesti do simptoma sličnih kao kod hipertireoze (povećane funkcije štitne žlezde). Mogu se javiti lupanje srca, nesanica i povećanje apetita.
Levotiroksin je najbolje uzimati na prazan stomak svakog dana u isto vreme. Idealno bi bilo da se lek uzme ujutru i da se sačeka sat vremena do doručka ili do uzimanja drugih lekova.
Pojedini lekovi i suplementi mogu uticati na apsorpciju levotiroksina. U slučaju da koristite suplemente gvožđa ili multivitamine koji sadrže gvožđe, aluminijum hidroksid (koji se nalazi u lekovima protiv gorušice, antacidima) ili suplemente kalcijuma, napomenite to lekaru.
Sa ranom dijagnozom i uzimanjem levotiroksina, pacijenti sa Hašimoto tireoiditisom najčešće imaju odličnu prognozu uz normalizaciju vrednosti hormona štitne žlezde u krvi.
© Copyright: Equilibrium Medical 2023 Sva prava su zadržana.