Call Centar 09 - 20
Hipotireoza predstavlja stanje smanjene aktivnosti štitaste žlezde i javlja se kada štitasta žlezda proizvodi manje hormona nego što je organizmu potrebno.
Štitna (tireoidna, štitasta) žlezda je mala žlezda koja je nalazi na prednje-donjem delu vrata. Sastoji se iz dva segmenta povezana suženim delom, zbog čega oblikom podseća na leptira ili slovo “H”. Štitna žlezda proizvodi hormone koji se zovu tiroksin (T4) i trijodtironin (T3). Ovi hormoni utiču na rad skoro svakog organa u našem telu i izuzetno su važni za metabolizam (za potrošnju kiseonika, stvaranje toplote, sagorevanje kalorija, sintezu proteina i dr). Takođe, hormoni štitne žlezde regulišu funkciju srčanog mišića, crevnog trakta, bitni su za razvoj mozga i kičmene moždine i održavanje normalne građe kostiju. Zbog toga poremećaji vrednosti hormona štitaste žlezde mogu dati raznovrsne i nespecifične simptome, koji mogu ukazivati i na druge bolesti.
Lekar endokrinolog postavlja dijagnozu hipotireoze na osnovu pregleda pacijenta i laboratorijskih analiza kojima se procenjuje funkcija štitne žlezde. Lekar može tražiti još neke dodatne analize kako bi se ustanovio uzrok hipotireoze i započelo adekvatno lečenje. Terapija hipotireoze svodi se na uzimanje hormona štitne žlezde u obliku leka levotiroksin.
Simptomi hipotireoze mogu biti neprimetni u početnim fazama bolesti. Ukoliko se ne leči ili ne kontroliše, hipotireoza može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija. Međutim, pacijenti najčešće dobro reaguju na terapiju uz postepeno povlačenje tegoba.
Simptomi hipotireoze ne moraju biti izraženi u početnim fazama bolesti. Kako se smanjuje vrednost hormona štitne žlezde, tako simptomi hipotireoze postaju sve izraženiji. Takođe, simptomi su nespecifični, što znači da se mogu javiti i u sklopu brojnih drugih oboljenja. Najčešće se javljaju:
Veći rizik od pojave hipotireoze imaju:
Nelečena hipotireoza može voditi brojnim zdravstvenim problemima:
Lekar će Vam postaviti pitanja o zdravstvenom stanju i nakon toga Vas pregledati. Pregledaće i štitnu žlezdu kako bi ustanovio da li je uvećana, bolna i da li ima čvoriće. Pregled se vrši tako što lekar opipava donji deo vrata gde se nalazi štitasta žlezda.
Dijagnoza se najčešće potvrđuje jednostavnim testovima iz krvi, gde se određuje vrednost hormona štitne žlezde (tiroksina) i TSH koji stvara hipofiza. Kod hipotireoze najčešće postoji smanjena vrednost tiroksina, uz kompenzatorno povećanje TSH. Time hipofiza pokušava da stimuliše štitnu žlezdu da stvara i oslobađa više svojih hormona.
Merenje vrednosti TSH je važno i kod lečenja hipotireoze, jer može pomoći lekaru da odredi adekvatnu dozu leka, kako na početku terapiju tako i kasnije.
U najvećem broju slučajeva kombinacija simptoma i vrednosti analiza krvi lako ukazuje na dijagnozu hipotireoze. Međutim, u slučaju blagih do umerenih simptoma postavljanje dijagnoze je otežano.
Postoji još jedno stanje kada štitna žlezda ne funkcioniše dobro, iako proizvodi dovoljno hormona. Ovo stanje se naziva “subklinička hipotireoza” jer pacijenti nemaju klasične simptome hipotireoze. Hormoni štitne žlezde su u normalnom opsegu, ali je povišena vrednost TSH. Značaj ovog stanja jeste što može posle određenog vremena može preći u klinički manifestnu hipotireozu.
Lečenje hipotireoze obuhvata svakodnevno uzimanje tablete levotiroksina koji zamenjuje hormone štitne žlezde. Levotiroksin je lek koji je napravljen tako da u potpunosti zamenjuje tiroksin (T4) koji stvara štitna žlezda. U početku se ovaj lek daje u manjoj dozi uz praćenje vrednosti hormona u krvi. Doza levotiroksina se zatim postepeno povećava, ukoliko je to potrebno. Pojedini pacijenti će vrlo brzo od započinjanja lečenja primetiti poboljšanja, dok će kod drugih biti potrebno nekoliko nedelja do meseci terapije.
Prevelika doza levotiroksina može dovesti do simptoma sličnih onima koji se javljaju kod hipertireoze (povećane funkcije štitne žlezde). Mogu se javiti lupanje srca, nesanica i povećanje apetita.
Kod pacijenata koji imaju srčano oboljenje, posebno je važno odrediti optimalnu dozu levotiroksina. Lekar obično započinje terapiju manjom dozom leka, uz postepeno povećavanje. Čak i mali višak tiroksina može povećati rizik od pogoršanja srčanog oboljenja.
Levotiroksin je najbolje uzimati na prazan stomak svakog dana u isto vreme. Idealno bi bilo da se lek uzme ujutru i da se sačeka sat vremena do doručka ili do uzimanja drugih lekova.
Pojedini lekovi mogu uticati na apsorpciju levotiroksina. U slučaju da koristite suplemente gvožđa ili multivitamine koji sadrže gvožđe, aluminijum hidroksid (koji se nalazi u lekovima protiv gorušice, antacidima) ili suplemente kalcijuma, napomenite to lekaru.
© Copyright: Equilibrium Medical 2023 Sva prava su zadržana.