Call Centar 09 - 20
Aneurizma aorte predstavlja proširenje aorte, glavne arterije našeg tela. Aorta polazi iz srca i nosi krv bogatu kiseonikom i hranljivim materijama do svih ćelija našeg tela. Aorta je dugačak krvni sud koji prvo prolazi kroz grudnu duplju a zatim kroz stomak. Kako se proširenje može javiti na bilo kom delu aorte, postoji podela na aneurizme grudne (torakalne) aorte i aneurizme trbušne (abdominalne, stomačne) aorte.
Proširenje zida aorte može, ali ne mora davati simptome. Međutim, veliko proširenje aorte praćeno je istanjenjem zida aorte. U tako istanjenom zidu se može javiti procep ili može doći do pucanja zida aorte, što predstavlja stanje koje je opasno po život. Zbog toga je izuzetno važno na vreme prepoznati, pratiti i lečiti ovu bolest.
Simptomi aneurizme grudne i trbušne aorte se često razlikuju. Zajedničko je što se u početku aneurizma aorte najčešće polako uvećava ne dajući nikakve simptome, što otežava rano dijagnostikovanje. Isto tako, pojedine aneurizme ostaju male i ne pokazuju rast, dok se u drugim slučajevima aneurizme mogu brzo širiti. Ovo je razlog što će lekar u pojedinim slučajevima insistirati na redovnim kontrolama i praćenju.
Simptomi aneurizme grudne (torakalne) aorte mogu biti:
Simptomi aneurizme trbušne (abdominalne) aorte mogu biti:
Većina ljudi sa aneurizmom aorte nema simptome dok ne dođe do značajnog proširenja aorte ili se javi neka od komplikacija poput disekcije ili rupture aorte. Istanjen i oslabljen zid proširene aorte skloniji je raslojavanju. Tada se između slojeva zida formira nova šupljina u koju može ući krv. Ovakvo stanje se zove disekcija aorte.
Još jedna životno-ugrožavajuća komplikacija aneurizme aorte jeste ruptura (pucanje) oslabljenog i istanjenog aneurizmatskog zida aorte. Ruptura dovodi do ozbiljnog krvarenja i mogućeg smrtnog ishoda ukoliko se hitno ne leči.
Simptomi rupture ili disekcije aorte podrazumevaju:
Kada se javiti lekaru? Kod pojave bola u grudima, uvek je potrebno javiti se lekaru koji će ustanoviti uzrok bola.
Aneurizma se može javiti u bilo kom delu aorte. Međutim, češće se javljaju i dijagnostikuju aneurizme trbušne aorte. Postoje uzročnici koji su zajednički za aneurizme grudne i trbušne aorte, ali i specifični uzročnici za svaki tip aneurizme.
Faktori koji povećavaju šansu da će se javiti aneurizma aorte su:
Neretko se aneurizma aorte otkriva slučajno tokom sistematskog pregleda, ili ukoliko se uradi “snimanje” (ultrazvuk, skener i slično) zbog nekog drugog uzroka.
Lekar – vaskularni hirurg će Vam postaviti pitanja o zdravstvenom stanju, faktorima rizika i pojavi sličnih oboljenja u porodici, i nakon toga Vas detaljno pregledati. U cilju postavljanja dijagnoze može tražiti neke od dopunskih testova. U slučaju da posumnja na aneurizmu grudne (torakalne) aorte, lekar može zatražiti sledeće testove:
Kod postavljanja dijagnoze aneurizme trbušne (abdominalne) aorte, lekar može zatražiti sledeće dodatne testove:
Glavni cilj lečenja aneurizme aorte jeste da se spreči njeno pucanje (ruptura). Lečenje zavisi od veličine aneurizme i brzine njenog rasta. Tako se velike aneurizme, kao i aneurizme koje brzo rastu, najčešće leče hirurški.
Lečenje aneurizme aorte podrazumeva:
Lekovi. Ne postoje lekovi koji specifično deluju na aneurizmu aorte, niti lekovi koji se mogu davati da ne dođe do razvoja aneurizme. Međutim, lekar može savetovati lekove za pridružena stanja koja povećavaju rizik od rasta i uvećanja aneurizme.
Tako će u slučaju visokog krvnog pritiska(hipertenzije) lekar savetovati antihipertenzivnu terapiju (ACE inhibitore, blokatore angiotenzinskih receptora, beta blokatore i druge lekove). U slučaju postojanja povišenih vrednosti masnoća u krvi, lekar će pored pravilne ishrane, po potrebi savetovati i lekove poput statina. Lečenjem ovih zdravstvenih stanja, smanjuje se i rizik od komplikacija aneurizme aorte.
Hirurško lečenje se savetuje kod postojanja većih aneurizmi, kod aneurizmi koje brzo rastu, kada postoji rizik od disekcije ili rupture aneurizme, ili ukoliko je već došlo do ovih komplikacija. Vrsta hirurške intervencije zavisi od veličine i lokalizacije aneurizme, starosti i opšteg zdravstvenog stanja bolesnika. Najčešće se pacijenti leče klasičnom, tzv. otvorenom hirurgijom kada se uklanja prošireni i oštećeni deo aorte i zamenjuje veštačkim materijalom (graftom) u obliku cevi. Graft se zašije na mesto isečene aorte.
Pojedini pacijenti mogu biti kandidati za endovaskularno lečenje. Tom prilikom se ne otvara grudni koš pacijenta, već se tanka, savitljiva cev (kateter) ubacuje u krvni sud prepone i dovodi do aorte. Preko vrha katetera se postavlja mrežasta cev (graft) koji se proširi i ojača oslabljeni zid aorte. Na taj način se sprečava pucanje aneurizme aorte. Nakon ove intervencije se pacijenti brže oporavljaju. Međutim, nisu svi bolesnici sa aneurizmom aorte pogodni za endovaskularno lečenje.
Saveti koji važe za sprečavanje svih kardiovaskularnih oboljenja (angina pectoris, infarkt miokarda, suženje karotidne arterije, pojava moždanog udara i sl), važe i u prevenciji aneurizme aorte.
© Copyright: Equilibrium Medical 2023 Sva prava su zadržana.