Call Centar 09 - 20
Kronova bolest predstavlja dugotrajnu zapaljensku bolest koja može zahvatiti bilo koji deo crevnog trakta. Međutim, najčešće se javlja na delu tankog creva (ileum) ili na uzlaznom delu debelog creva (kolona). Usled zapaljenja sluznice creva, pacijenti se uglavnom žale na bol u stomaku, dijareje, gubitak telesne težine i zamaranje.
Tačan razlog nastanka Kronove bolesti nije razjašnjen. Smatra se da su pojedine osobe podložnije da se kod njih javi ova bolest i da postoji prejak odgovor odbrambenog, imunskog sistema na neki faktor koji dovodi do zapaljenja creva.
Nažalost, lek za Kronovu bolest još uvek ne postoji. Međutim, rana dijagnoza, pridržavanje saveta o ishrani i načinu života uz lekove mogu smanjiti simptome i držati bolest pod kontrolom. Cilj je da pacijent što duže bude u „mirnom“ stadijumu bolesti bez simptoma (u tzv. remisiji).
Postoji nekoliko razloga koji otežavaju postavljanje dijagnoze Kronove bolesti.
Prvo, Kronova bolest se može javiti u bilo kom delu crevnog trakta – od usta do anusa, zbog čega su tegobe raznovrsne.
Drugo, zapaljenje sluznice može biti na jednom mestu. Isto tako, promene na crevima se mogu javiti na više mesta, odnosno „na preskoke“ između kojih postoji normalna sluznica, a može biti u vidu neprekidnog, kontinuiranog zapaljenja. Samim tim težina tegoba može da varira od blažih do veoma teških oblika.
Treće, bolest se u nekim slučajevima može pojaviti iznenada, ali se simptomi češće razvijaju postepeno.
I konačno, bolest može biti aktivna kada pacijenti osećaju tegobe, ali se takođe može utišati, tako da su tegobe minimalne ili ih pacijent ne oseća. Ovaj drugi period se stručno naziva remisija. Cilj lečenja Kronove bolesti jeste uvesti pacijenta u remisiju koja će trajati što duže.
S druge strane, postoje dva mesta u crevnom traktu koja su kod Kronove bolesti najčešće zahvaćena zapaljenjem: to je završni deo tankog creva (terminalni ileum) i uzlazni deo debelog creva (ushodni kolon). Upravo zbog toga se bolesnici najčešće žale na sledeće tegobe:
Moguće je i da se jave simptomi koji nisu povezani sa crevnim traktom, kao što su zapaljenje očiju, zglobova ili promene na koži.
Kada se javiti lekaru? Obratiti se lekaru ukoliko se jave promene u varenju/pražnjenju creva koje ne prolaze. Isto tako, sledeće tegobe se moraju shvatiti ozbiljno i zahtevaju javljanje lekaru – uporan bol u stomaku, krv u stolici, dijareja koja traje duže od dve nedelje, neobjašnjiv gubitak telesne težine i neobjašnjiv porast telesne temperature (febrilnost).
I pored brojnih istraživanja, još uvek nije poznat tačan uzrok Kronove bolesti. Postoji nekoliko pretpostavki, a moguće je da deluje i više uzroka istovremeno.
Iako se Kronova bolest može dijagnostikovati u bilo kom starosnom dobu, najčešće se dijagnostikuje oko 30. godine starosti.
Kronova bolest je dugotrajna i dugogodišnje zapaljenje creva povećava rizik od brojnih komplikacija. Neke od najčešćih su:
Postavljanje dijagnoze Kronove bolesti u nekim slučajevima može biti izazovno i teže zbog raznovrsnih simptoma i još važnije – što ne postoji jedan dijagnostički test da razreši dileme. Dijagnoza se postavlja korišćenjem različitih testova i metoda kojima se istovremeno isključuju druga oboljenja. Sa tim ciljem će se koristiti:
Još uvek ne postoji lek koji dovodi do potpunog izlečenja Kronove bolesti. Cilj terapije je da se bolest utiša i da se simptomi povuku, odnosno da se pacijent uvede u remisiju koja će trajati što duže. Kronova bolest u velikoj meri može narušuti kvalitet života pacijenata, zbog toga je još jedan cilj terapije da se omogući normalno funkcionisanje i obavljanje svakodnevnih aktivnosti bez prepreka. Pored lekova, pacijentima se savetuje poseban režim ishrane i smanjenje stresa. Kod uznapredovalih oblika bolesti ponekad može biti potrebna hirurška intervencija.
Pravilnim lečenjem i pridržavanjem saveta lekara značajan broj ljudi sa Kronovom bolešću uspeva da dobro funkcioniše.
Postoji nekoliko grupa lekova koji se mogu koristiti u kontroli Kronove bolesti:
Pored toga, lekari u određenim situacijama mogu savetovati lekove/suplemente koji pomažu u zaustavljaju dijareje, neke lekove protiv bolova, korekciju anemije suplementacijom gvožđa, vitamina B12 i drugih potrebnih vitamina i minerala.
Ishrana je važan deo lečenja Kronove bolesti. Pravilnom ishranom se mogu smanjiti simptomi i rizik od njihovog pogoršanja. Plan ishrane se pravi u konsultaciji sa lekarom jer nije isti za svakog pacijenta. Lekar kroz razgovor sa pacijentom stiče uvid u to šta pacijentu odgovara a šta mu ne prija u ishrani.
Generalno se savetuje smanjenje unosa dijetetskih vlakana jer se ona teže vare. Ponekad se savetuje da dijeta sadrži manje masti jer se slabije razgrađuju i apsorbuju, i mogu dovesti do pogoršanja tegoba. Obično se savetuje nadoknada gvožđa, vitamina B12, folata i kalcijuma.
Hirurško lečenje se sprovodi kada sve navedene mere (promena stila života, pravilna ishrana i lekovi) ne dovedu do smanjenja simptoma. Skoro polovina pacijenata sa Kronovom bolešću će imati barem jednu hiruršku intervenciju. Međutim, hirurgija ne znači izlečenje Kronove bolesti.
Tokom hirurške intervencije, hirurg uklanja oštećeni deo digestivnog trakta i onda spaja zdrave delove. Hirurgija se takođe može koristiti da se zatvore fistule i isprazne kolekcije gnoja (apscesi).
Ni hirurgija nije svemoćna jer je korist od hirurškog lečenja Kronove bolesti obično privremen. Neretko se bolest ponovo javlja, često na mestima gde je crevo ponovo spojeno. Najbolji pristup je pratiti rezultate hirurškog lečenja sa lekovima kako bi se rizik od ponovnog javljanja bolesti sveo na minimum.
© Copyright: Equilibrium Medical 2023 Sva prava su zadržana.