Call Centar 09 - 20
Periferna arterijska bolest (periferna vaskularna bolest, bolest perifernih arterija) predstavlja stanje gde postoji suženje na arterijama nogu ili ruku. Ovako sužene arterije dopremaju manje krvi u noge ili ruke. Pacijenti koji imaju bolest perifernih arterija nogu najčešće se žale na bol u listovima ili stopalima pri hodanju koji prolazi kada stanu. Ovakav tip bola se naziva klaudikacija.
Suženje na perifernim arterijama najčešće nastaje usled ateroskleroze – masnih naslaga na krvnim sudovima koji sužavaju arteriju i smanjuju protok krvi. Ateroskleroza je generalizovano oboljenje, što znači da se javlja na svim arterijama u našem telu; na nekima češće, a na nekima ređe. Zbog toga osobe sa perifernom arterijskom bolešću imaju i veći rizik da se slična suženja nalaze i na arterijama srca i mozga. Značajna suženja na ovim arterijama mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija – srčanog udara (infarkta miokarda) i šloga (moždanog udara).
Lečenje bolesti perifernih arterija se oslanja na zdrave životne navike (pravilnu ishranu, prekid pušenja i fizičku aktivnost), lekove i po potrebi hirurške i druge intervencije.
Veliki broj ljudi koji ima perifernu arterijsku bolest je bez simptoma ili su simptomi veoma blagi. Tada je najčešće u pitanju rana faza bolesti, kada se prilikom dužeg hodanja javljaju bolovi ili grčevi u listovima. Ovakav bol koji se javlja pri hodanju, a prolazi u mirovanju naziva se klaudikacija. Zapravo se bolovi javljaju periodično, povremeno pri aktivnosti i hodanju, zbog čega nazivaju „intermitentne (povremene) klaudikacije“. Bol može biti blag, ali kako bolest napreduje tako može biti sve snažniji i otežavati normalno kretanje.
Ukoliko periferna arterijska bolest zahvati arterije ruku, sličan bol ili grčevi se mogu javiti u rukama pri nekoj aktivnosti, a smirivati se u odmoru. U težim slučajevima se bol u nogama i rukama može javiti u mirovanju ili prilikom ležanja.
Ostali simptomi periferne arterijske bolesti koji najčešće ukazuju da je bolest uznapredovala mogu biti:
Kada se javiti lekaru? Kontaktirati lekara ukoliko se jave bolovi u nogama prilikom hodanja (klaudikacije), kao i bolovi u mirovanju, trnjenje, promena boje kože i slabost nogu.
Najčešći uzrok periferne arterijske bolesti je ateroskleroza – nakupljanje masnih naslaga (plakova) na zidovima arterija. Ovi plakovi sužavaju arterije i smanjuju protok krvi.
Za aterosklerozu se kaže da je generalizovana bolest jer se može javiti na svim arterijama u telu. Ukoliko se javi na arterijama ruku i nogu, tada se zove periferna arterijska bolest. Kada se javi na krvnim sudovima koji ishranjuju srce, tada se zove koronarna bolest srca i dovodi do angine pektoris.
Ređi uzroci periferne arterijske bolesti su zapaljenje krvnog suda, izlaganje zračenju ili povrede nogu ili ruku.
Postoje određene osobine i navike pojedinca koje povećavaju rizik od nastanka perferne arterijske bolesti. Na prvom mestu su to pušenje i dijabetes.
Komplikacije perferne arterijske bolesti mogu biti:
Najbolji način da ne dođe do periferne arterijske bolesti jeste zdrav stil života, koji podrazumeva:
Prilikom pregleda lekar – vaskularni hirurg će Vam postaviti pitanja o zdravstvenom stanju, faktorima rizika, postojanju sličnih oboljenja u porodici i nakon toga Vas detaljno pregledati. Tokom pregleda će obavezno palpirati (pipati) pulseve na perifernim arterijama. U cilju postavljanja dijagnoze bolesti perifernih arterija može tražiti neke od dodatnih testova:
Lečenje periferne arterijske bolesti usmereno je ka smanjenju tegoba i smanjenju rizika od komplikacija, kao što su srčani i moždani udar. Cilj je da se poboljša zdravlje arterija nogu i ruku merama koje utiču na zdravije arterija u celom našem telu.
Lečenje periferne arterijske bolesti podrazumeva promenu stila života, lekove i po potrebi – hirurške i druge intervencije.
Promena stila života
Zdrav način života je posebno važan za osobe koje već imaju bolest perifernih arterija, ali i za sve osobe bez ovog oboljenja kako bi se sprečila periferna arterijska bolest. Zbog toga su terapijske i preventivne mere iste. Promena stila života može značajno pomoći u povlačenju simptoma, naročito u ranim fazama periferne arterijske bolesti. Prestanak pušenja, redovna fizička aktivnost, zdrav način ishrane i održavanje optimalne telesne težine su veoma važne mere kako bi se simptomi smanjili ili povukli, i smanjio rizik od komplikacija.
Fizička aktivnost je važan deo lečenja periferne arterijske bolesti. Redovna, dozirana i kontrolisana fizička aktivnost pomaže u poboljšanju simptoma. Pre započinjanja fizičke aktivnosti, konsultujte se sa svojim lekarom o vrsti i intenzitetu fizičke aktivnosti koja je u skladu sa postojećim promenama na perifernim arterijama. Lekar takođe može savetovati fizikalnu terapiju.
Lekovi
Ukoliko lekar ustanovi da postoje faktori rizika koje je moguće korigovati lekovima, može propisati sledeće:
U terapiji atrijalne fibrilacije se mogu koristiti lekovi ili različite procedure (elektrokonverzija, kateterske procedure).
Hirurško lečenje i druge procedure
U pojedinim slučajevima je potrebno postavljanje stenta u arteriju ili premošćavanje zapušene arterije hirurškim putem.
© Copyright: Equilibrium Medical 2023 Sva prava su zadržana.