Hronična opstruktivna bolest pluća: simptomi, faze i lečenje

Hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP) predstavlja plućno oboljenje gde vazduh otežano ulazi u pluća i otežano izlazi iz pluća. Javlja se najčešće usled dugotrajne iritacije disajnih puteva. HOBP se prvenstveno vezuje za duvanski dim, jer se ova bolest češće javlja među pušačima nego nepušačima. Ali to nije pravilo. Dugotrajno udisanje različitih isparenja i gasova takođe može povećati rizik od nastanka HOBP.

Koji su najčešći simptomi HOBP?

U ranom toku bolesti HOBP ne mora davati simptome i često se ne prepoznaje. Zbog toga se pacijenti retko javljaju lekaru u ranim stadijumima bolesti, kada bi trebalo da se počne sa lečenjem i izbegavanjem štetnih uzrokovača. Tegobe se najčešće pojavljuju i pogoršavaju kako bolest napreduje, naročito ako se nastavi sa pušenjem ili izlaganjem drugim štetnim materijama koje se udišu.

Najčešći simptomi HOBP su:

  • Nedostatak vazduha i otežano disanje. Ove tegobe se na početku bolesti javljaju pri fizičkoj aktivnosti, ali kako bolest napreduje nedostatak vazduha se može javiti i pri manjoj fizičkoj aktivnosti, pa i pri minimalnom naporu i svakodnevnim aktivnostima.
  • Uporan kašalj, često praćen iskašljavam sluzi (šlajma).
  • Čujno zviždanje (vizing) prilikom disanja

Tegobe pacijenata sa HOBP mogu varirati od dana do dana; jednog dana mogu više kašljati nego prethodnog, dok nekog od narednih dana mogu imati izraženiji osećaj nedostatka vazduha. Te varijacije u simptomima su uobičajene kada je reč o dugotrajnoj bolesti kakva je HOBP.

Međutim, postoje naleti kada simptomi postanu značajno teži nego u slučaju navedenih varijacija od dana do dana. Ovakve epizode pogoršanja simptoma se zovu ezgacerbacije i mogu trajati nekoliko dana do nedelja. Do pogoršanja najčešće dovode okidači kao što su prehlada, infekcije disajnih puteva, hladan vazuh, zagađenje vazduha i dr. Tada pacijenti mogu da kašlju i/ili iskašljavaju više nego uobičajeno, da imaju izraženije probleme sa disanjem, stezanje u grudima, povišenu telesnu temperature i druge simptome.

Ukoliko primetite neke od ovih tegoba i simptoma, javite se lekaru – pulmologu. Uspešna terapija može da kontroliše simptome, uspori napredovanje bolesti, smanji rizik od komplikacija i poboljša kvalitet života pacijenta.

Pregled pulmologa možete obaviti u poliklinici Equilibrium kod eminentnih stručnjaka iz ove oblasti.

PREGLED PULMOLOGA

8.000 RSD

Kako se leči HOBP?

Lečenje HOBP zavisi od težine simptoma i koliko se često javljaju izražena pogoršanja bolesti (tzv. egzacerbacije).

Prvi savet koji će lekar dati pacijentu sa HOBP jeste da prestane sa pušenjem. Ovo će značajno pomoći da bolest ne napreduje i da se simptomi ublaže. U terapiji HOBP dostupni su različiti lekovi u obliku pumpica (inhalera) i tableta. U zavisnosti od težine simptoma i pojave pogoršanja, lekovi se mogu uzimati po potrebi ili stalno.

Većina lekova za HOBP se daje preko tzv. pumpice (inhalera). To je mali aparat koji staje u šaku pacijenta i pomoću kog se lek direktno doprema u pluća pri udahu. Lekovi koji se daju preko pumpica su bronhodilatatori, inhalatorni kortikosteroidi ili kombinacija lekova. Bronhodilatatori su lekovi koji opuštaju mišiće disajnih puteva, olakšavaju disanje i smanjuju kašalj kod pacijenata sa HOBP. Isto tako, preko pumpica se mogu dati inhalatorni kortikosteroidi koji ublažavaju zapaljenje disajnih puteva i pomažu u prevenciji pogoršanja HOBP.

Međutim, kortikosteroidi se mogu dati i u tabletama. Najčešće se daju pacijentima koji imaju ezgacerbaciju HOBP jer se primenjuju kratko (npr. 3 – 5 dana).

Antibiotici se ne primenjuju rutinski kod pacijenata sa HOBP, već u slučajevima respiratornih infekcija. Još jedan terapijski pristup podrazumeva terapiju kiseonikom. Pacijent udiše dodatni kiseonik preko maske ili plastične cevčice čiji se krajevi postavljaju u nozdrve, a zakačeni su za bocu sa kiseonikom.

Svim pacijentima sa HOBP se savetuje vakcinacija protiv gripa i upale pluća, jer respiratorne infekcije mogu značajno pogoršati simptome HOBP.

Hirurško lečenje je moguće kod pojedinih bolesnika kada lekovi ne pomažu u dovoljoj meri. Ovaj tip lečenja je samo za određene pacijente koji ispunjavaju kriterijume. Hirurško lečenje podrazumeva hirurško smanjenje volumena pluća i transplantaciju pluća.

Pročitajte još

Najčešći uzroci otežanog disanja

Saznaj više

Hronični kašalj: uzroci, dijagnostika i lečenje

Saznaj više

Šta može biti uzrok bola u grudima?

Saznaj više

Pleuralni izliv – zašto se javlja i kako se leči?

Saznaj više

Kvalitet je najbolja preporuka.


Ugovora sa osiguravajućim kućama


© Copyright: Equilibrium Medical 2023 Sva prava su zadržana.