Prema poslednjim zvaničnim podacima svaka druga odrasla osoba u Srbiji ima visok krvni pritisak (hipertenziju). Ali nisu svi toga svesni. Otprilike trećina njih zna za hipertenziju i uzima lekove za visok pritisak. Što znači da kod velikog broja osoba visok krvni pritisak neprimetno oštećuje krvne sudove, srce, bubrege i druge organe, povećavajući rizik od komplikacija kao što su srčani udar (infarkt miokarda), moždani udar (šlog), aritmije, smanjenje bubrežne funkcije i drugo.
Jednokratno merenje krvnog pritiska bilo u lekarskoj ordinaciji ili kod kuće pokazuje njegovu trenutnu vrednost. Ako se samo jednom izmeri visoka vrednost krvnog pritiska – to nije dovoljno da se postavi dijagnoza hipertenzije. Suprotno tome, izmerena normalna vrednost krvnog pritiska prilikom jednog merenja ne znači da posle par sati ne dolazi do porasta pritiska. Zbog toga je kod sumnje na hipertenziju potrebno ponavljati merenja krvnog pritiska ili uraditi Holter krvnog pritiska.
Iako je pravilnije reći „Ambulatorno merenje krvnog pritiska“, Holter krvnog pritiska je odomaćen naziv. Holter krvnog pritiska predstavlja automatsko merenje krvnog pritiska tokom obično 24h. Aparat za merenje pritiska se programira tako da tokom dana meri krvni pritisak na 15 – 30 minuta, odnosno noću u intervalima od 30 – 60 minuta. Obično se izračunava prosečna vrednost pritiska izmerena danju, noću i tokom celih 24h. Pacijent vodi dnevnik aktivnosti kako bi se promene u vrednostima pritiska povezale sa aktivnostima tokom tog dana. Savetuje se da ubeleži svaki simptom i vreme njegovog javljanja; to mogu biti glavobolja, nesvestice, bol u grudima i drugi, kao i da beleži vreme uzimanja lekova.
Visok krvni pritisak često ne daje nikakve simptome dok bolest ne napreduje ili dovede do komplikacija na srcu, bubrezima, očima i drugim organima. Zbog toga je važno s vremena na vreme izmeriti krvni pritisak i zatražiti pomoć lekara čim se primete oscilacije u vrednostima krvnog pritiska ili tegobe.
Holter krvnog pritiska pomaže da se ustanovi kako se krvni pritisak menja tokom dana, tokom fizičke aktivnosti i da li se menja noću. Koristi se u sledećim prilikama:
Ukoliko je lekar-kardiolog savetovao da je potrebno uraditi Holter krvnog pritiska, možete ga uraditi u Poliklinici Equilibrium.
Pregled kardiologa možete obaviti u poliklinici Equilibrium kod eminentnih stručnjaka iz ove oblasti.
Često se kaže da pacijent “nosi Holter krvnog pritiska”, jer on zaista tokom 24h oko ruke ima postavljenu manžetnu za merenje pritiska koja je povezana za aparat zakačen oko struka ili se nosi oko vrata. Lekar će programirati aparat da u određenim vremenskim intervalima tokom 24 sata naduvava i ispumpava manžetnu, a aparat pamti izmerene vrednosti krvnog pritiska.
Nema posebne pripreme za Holter krvnog pritiska. Potrebno je da tog dana redovno uzimate svoju terapiju i obučete komotniju odeću kako bi se aparat pravilno postavio. Kada primetite da se aparat aktivirao i krenuo sa naduvavanjem manžetne, zastanite, umirite se i ispružite ruku dok se ne završi merenje pritiska. Dok nosite aparat, nema kupanja i tuširanja kako se aparat ne bi oštetio. Savetuje se da se tokom dana bavite svojim uobičajenim aktivnostima. Aparat će i tokom noći meriti krvni pritisak, te se potrudite da tokom spavanja ne pritiskate ruku na kojoj je manžetna.
Nakon 24h dolazite ponovo kod lekara koji Vam skida aparat, a prikupljene podatke prebacuje na računar i analizira.
© Copyright: Equilibrium Medical 2023 Sva prava su zadržana.